Ημέρα Open School 1

Το Σάββατο 4 Μαρτίου  2017 οι μαθητές του τμήματος Α3 οργάνωσαν την πρώτη Open School ημέρα στο σχολείο.

Το σχολείο άνοιξε τις πόρτες του μια μέρα ...εκτός σχολείου, για τους μαθητές, γονείς, φίλους και όλους τους συμπολίτες, που είχαν έτσι την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ένα γεμάτο πρόγραμμα εκδηλώσεων, μέσα σε κλίμα χαράς και ενθουσιασμού!

Ευχαριστούμε όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους!!

Αυτή ήταν η πρώτη μέρα Ανοικτού Σχολείου, όχι η τελευταία.

Γιατί;
Γιατί όχι; Δεν είναι το σχολείο ο χώρος όπου καλλιεργούμε τις ικανότητες μας, το πλαίσιο στο οποίο μαθαίνουμε να συνεργαζόμαστε, να προτείνουμε, να σκεφτόμαστε, να δοκιμάζουμε, να αποτυγχάνουμε και να προσπαθούμε ξανά; Αν ναι ,γιατί όχι Σάββατο; Σχολείο Ανοικτό λοιπόν!

Τι σημαίνει ανοικτό σχολείο;

Ανοικτό σε προτάσεις , ανοικτό σε ανθρώπους , ανοικτό κι άλλες ώρες της μέρας μέχρι να σπάσει το στερεότυπο της αναγκαστικής παρουσίας που θυμίζει το κλειστό σχολείο μετά τη λήξη των μαθημάτων. Μεγάλα κτήρια που μελαγχολικά περιμένουν, σα μηχανές, την επόμενη βάρδια.

Παλιοί μαθητές, άνθρωποι που φιλοξενήθηκαν στο χώρο του, φίλοι επιστρέφουν στο σχολείο κουβαλώντας τις εμπειρίες και τα ταλέντα τους για να το μετατρέψουν σε μια πηγή πολιτισμού και έκφρασης, για να γίνει το σχολείο κέντρο της ζωής της τοπικής κοινότητας, έστω και για μια μέρα. Για τη μια που θα φέρει και δεύτερη, και τρίτη και άλλες. Είπαμε είναι η πρώτη Μέρα Ανοικτού Σχολείου, όχι η τελευταία.

Δημοσιογραφική αποτύπωση της δράσης μας στα παρακάτω άρθρα:

Πρόγραμμα δράσεων του Ανοιχτού Σχολείου

20:00 Stand Up Comedy
21:00 Live stage : Thullium,Ρουμπαγιάτ , Dj set

Από το πρωί

Προβολή υλικού του προγράμματος ?Thing big, change small?
School-vivor , διαδρομή για μεγάλες επιδόσεις
Pillow Fight ,vI , vII, ατομικά και σε ζευγάρια