Συμμαζεύουμε και ομορφαίνουμε το σχολείο μας!!

Το Σάββατο 12 Δεκεμβρίου ήταν ένα διαφορετικό Σάββατο για το 28ο λύκειο. Σχεδόν όλος ο σύλλογος των καθηγητών και πάνω από 50 μαθητές με τα πρόχειρά τους ρούχα στρώθηκαν από νωρίς στην δουλειά για να συμμαζέψουν και να ομορφύνουν τον χώρο που περνούν ένα μεγάλο μέρος της καθημερινότητάς τους. Μετέφεραν ντουλάπες και θρανία, απομάκρυναν άχρηστες κατασκευές και αντικείμενα, έβαψαν κάγκελα, κρέμασαν κάδρα. Και όλα αυτά με πενιχρά μέσα αλλά πολύ διάθεση, χιούμορ και εφευρετικότητα.

«Ωραία ήταν» είπε ο Γιώργος καθώς έφευγε αργά το μεσημέρι κουρασμένος και με σκονισμένα ρούχα. «Είδαμε τους καθηγητές μας με άλλο τρόπο». Και οι καθηγητές όμως είδαμε τους μαθητές μας και με άλλο τρόπο, να φανερώνουν και άλλες ικανότητες, εξίσου σπουδαίες. Κι αν όλη αυτή η προσπάθεια ξεκίνησε από την επιθυμία μας να ομορφύνουμε κάπως το σχολικό κτίριο εν όψει της επίσκεψης των ξένων-εταίρων μας στο πρόγραμμα Εράσμους  τον ερχόμενο Φεβρουάριο, πρέπει μάλλον να το παραδεχθούμε: το Εράσμους είναι μόνο το πρόσχημα.

DSCN1604-1024x768

DSCN1592-1024x768